Home » Serwis » Wymiana tarcz klocków, układ hamulcowy

Wymiana tarcz klocków, układ hamulcowy

Zestawienie wykorzystywanych do napraw części zamiennych: Klocki hamulcowe z tarczami, czujniki zużycia, płyn hamulcowy z przewodami hamulcowymi, bębny ze szczękami hamulcowymi i cylinderkami, pompy hamulcowe, linki hamulcowe, czyścimy i naprawiamy podzespoły układu.

Układ hamulcowy w naszym samochodzie zapewnia możliwość łatwego i sprawnego hamowania, oraz bezpieczeństwo użytkownikom. Należy poddawać go regularnym przeglądom w czasie których badana jest grubość tarcz i klocków, dzięki czemu zdążą Państwo wykonać potrzebne reperacje. Przekroczenie zalecanych przez producenta parametrów, ze względu na uszkodzenia mechaniczne okładzin ciernych to nieprawidłowe działanie układu hamulcowego i zagrożenie wypadkowe.

Podczas wymiany, aby układ hamulcowy pracował równomiernie, musimy wymienić obie zużyte tarcze i klocki na nowe. Nie polecamy używania zdemontowanych klocków, gdyż szybko uszkodziłyby powierzchnię nowych tarcz. Stąd wniosek, że nie opłaca się montować nowych klocków na mocno zużyte tarcze. Na długość czasu eksploatacji elementów ciernych ma wpływ ich jakość jak również częste silne hamowanie, po którym nagłe ochłodzenie w wodzie może doprowadzić do zniekształcenia tarcz.

Należy także zadbać o wymiany płynu hamulcowego co dwa lata, gdyż para wodna negatywnie wpływa na jego przydatność.

Należyta dbałość o stan techniczny układu hamulcowego wymaga, aby minimum raz na rok, względnie co 15 000 km poddać auto przeglądowi wraz z naprawieniem stwierdzonych usterek.