Home » Serwis » Naprawa układu chłodzenia

Naprawa układu chłodzenia

Zestawienie wykorzystywanych do napraw części zamiennych: Wentylatory, chłodnice, czujniki temperatury, termostaty, chłodnice silnika i układu klimatyzacji, opaski, nagrzewnice, przewody połączeniowe układu, płyn chłodzący, pompy płynu chłodzącego, zbiorniki wyrównawcze, regenerujemy wentylatory.

Układ chłodzenia w naszym samochodzie w związku ze znacznymi ilościami ciepła uwalnianego z silnika, zapewnia możliwość ograniczenia temperatury jego pracy do zakresu spełniającego normy Nissana. W tym celu temperatura płynu chłodzącego jest regulowana w sposób ciągły w dół lub do góry w zależności od warunków eksploatacyjnych. Układ powinien reagować przyśpieszonym rozgrzewaniem silnika w zimie, a wzmacniać chłodzenie w sezonie letnim, oraz pomimo szybkiej jazdy gdy jest chłodzony powietrzem i osiągana jest moc maksymalna również powinien być w pełni wydajny.

Układ chłodzenia połączony jest z układem ogrzewania, dzięki czemu płyn chłodzący przepływa przez nagrzewnicę i może być wykorzystany nie tylko do ogrzewania wnętrza, ale także do podwyższenie temperatury powietrza wytwarzanego przez klimatyzację. Defekty układu chłodzenia ujawniają się poprzez zmniejszoną ilość i wycieki płynu chłodzącego, jak również gdy kontrolka pokaże podwyższoną temperaturę silnika. Zbagatelizowanie tego stanu prowadzi w następstwie do przegrzania i dużych uszkodzeń wymagających często wymiany silnika.

Często mamy do czynienia z autami w których Klient będąc w wyjątkowej sytuacji dodał wody do płynu chłodzącego osłabiając jego koncentrację. Układ będzie działał, jednak jak tylko będzie taka możliwość powinien być wymieniony na zgodny z normami producenta, gdyż niskie temperatury panujące w zimie spowodują jego zamarznięcie i uszkodzenie podzespołów silnika.

Należy także zadbać o wymiany płynu chłodzącego chociaż co trzy lata, gdyż proces starzenia negatywnie wpływa na jego właściwości: smarowanie pompy płynu chłodzącego, antykorozyjne, oraz ochrony przed gromadzeniem się osadu wewnątrz układu utrudniającego chłodzenie.

Należyta dbałość o stan techniczny układu chłodzenia wymaga, aby minimum raz na rok, względnie co 15 000 km poddać auto przeglądowi wraz z naprawieniem stwierdzonych usterek.

W przypadkach wyjątkowych zawsze można przyjechać – będziemy do Państwa dyspozycji.